Da li digitalizacija vodi renesansi zdravstvenog sistema?

Poslednji panel 29. Kopaonik biznis foruma bio je posvećen digitalizaciji u zdravstvenom sistemu. Na panelu su učestvovali Ana Govedarica, generalna direktorka kompanije Roche, Mihailo Jovanović direktor Kancelarija za IT i eUpravu u Vladi Republike Srbije i Maja Kocić, predsednica Udruženja pacijenata obolelih od limfoma LIPA. Moderator panela bio je Nebojša Bjelotomić, generalni direktor Inicijativa “Digitalna Srbija”.

Specijalnom video porukom obratio se  Bertalan Mesko, medicinski futurist i direktor Medicinskog futurističkog instituta.

Koliko je digitalizacija sastavni deo lečenja, neophodnost boljeg kvaliteta odnosa pacijenta i lekara, ali i veliki značaj digitalnih rešenja koja koriste pacijentima neke su od tema o kojima se govorilo na ovom panelu.

Maja Kocić, predsednica Udruženja pacijenata obolelih od limfoma LIPA istakla je značaj digitalizacije u zdravstvu navodeći da je pacijentima veoma značilo sve što je država uradila tokom pandemije – počevši od E zdravlja, vakcinacije i  obaveštenja o terminima imaju do toga da pacijenti imaju lakši pristup informacijama. Ona je istakla i da digitalizacija u zdravstvu zavisi od toga koliko možemo da prikupimo i obradimo zdravstvene podatke.

Mihailo Jovanović direktor Kancelarija za IT i eUpravu u Vladi Republike Srbije govorio je o veštačkoj inteligenciji: „Godine 2019. godine Vlada je donela strategiju veštačke inteligencije i jedna od mera je uspostavljanje nacionalne platforme za razvoj veštačke inteligencije. „U ovom trenutku više od 100 stručnjaka iz različitih oblasti, institucija i instituta se obučava za rad na ovoj platformi jer je to ono čemu težimo – da razvijamo nove stvari koristeći veštačku inteligenciju“, naveo je Jovanović.

Ana Govedarica, generalna direktorka kompanije Roche izjavila je da medicina jeste skupa, kao i da postoje velike promene među kojima je i ta da se medicina  menja neviđenom brzinom u konceptu istraživanja, u smislu da sada na osnovu molekularnosti ćelija mogu da se rade predviđanja oboljenja. Ona je dodala i da podaci imaju veoma važnu ulogu , kao i da su upravo oni „kraljevi“ u novoj medicini jer nam daju nova saznanja.

Izvor: Kopaonik Business Forum

Fotografija: National Cancer Institute on Unsplash