Endoskopija u ginekologiji

Minimalnoinvazivna ili endoskopska hirurgija u poslednje tri decenije značajno je promenila hirurgiju uopšte pa tako i hirurgiju u oblasti ginekologije. Za razliku od klasične, laparoskopska hirurgija minimalno traumatizuje pacijenta, pre svega zahvaljujući primeni modernih tehnologija i materijala.

Dijagnostička laparoskopija omogućuje uvid u stanje i funkciju genitalnih organa žene. Tom prilikom mogu se utvrditi anomalije uterusa, izgled jajovoda i njihova prohodnost, nedostatak pojedinih organa, prisutnost funkcionalnih cista, dobroćudnih i malignih tumora, upalne bolesti i vanmaternične trudnoće. Vrlo često se koristi u utvrđivanju uzroka akutne i hronične boli u karlici.U obradi i lečenju neplodnosti laparoskopija zauzima glavno mjesto.
Laparoskopske operacije postala su uobičajena hirurška metoda prilikom odstranjivanja cista, priraslica i tumora na jajnicima, tumora materice (mioma), korekcije jajovoda kao i u liečenju urinarne inkontinencije. Najnoviju primenu dobila je u proceni stanja zloćudnih bolesti jajnika, njihovoj proširenosti na okolne organe i limfne čvorove. Laparoskopskom metodom postiže se isti terapijski rezultat, ali je pacijent manje traumatizovan. Pri ovim operacijama se koristi još manji optički instrumentarijum, koji se uvodi direktno u šupljinu materice, slika se prenosi na ekran, što omogućava posmatranje njene unutrašnjosti i olakšava i one procedure koje su ranije izvođene sa mnogo komplikacija.

Trajanje laparoskopske operacije je kraće nego kod klasične kada se otvara stomak. Oporavak pacijentkinje je brži, a boravak u bolesničkoj postelji nekoliko puta kraći. Većina napušta bolnicu dan nakon intervencije. Oporavak traje oko 7 dana. Također je važan i psihološki faktor jer su kod laparoskopske metode rane ubodne, dok su kod klasične rezovi i rane veće i postoji strah od ožiljaka. Izgled i veličina rane također imaju estetsku prednost jer se ožiljci nakon 6 do 12 mjeseci jedva mogu prepoznati.

Stručnjaci kažu da danas nema ni jedne procedure u ginekologiji koja ne može da se uradi endoskopski: od lečenja običnih cisti do najkomplikovanijih malignih oboljenja.