“Plašio sam se da će mi u Srbiji biti hladno!”
Srbiju sam video samo na mapi, nisam znao kakva vam je hrana, kakvi su ljudi, kultura i običaji, a najviše sam strahovao od hladnoće i snega – priča Mirza Asfar Baig, mladi Pakistanac iz Karačija, zaposlen u farmaceutskoj kompaniji Glaxo Smith Kline koji je došao na pola godine u Srbiju da volontira u humanitarnoj organizaciji BelHospice. Mirza boravi u Beogradu u okviru globalnog programa volontiranja PULSE i pomaže ekipi entuzijasta kojima je primarni zadatak – briga o teško obolelelim pacijentima.
Ulazak u program PULSE koji Glaxo Smith Kline sprovodi u 62 zemlje sveta omogućio je Mirzi, kako kaže, da se okuša u ozbiljnom volonterskom radu, ali i da upozna život u razičitoj kulturi.
Pakistan ima dugu tradiciju volontiranja i humanitarnog rada koja je sada posebno važna zbog vojnih operacija na severozapadu zemlje. Uprkos tome što sam kao student učestvovao u nekoliko manjih akcija, ovo je moje prvo ozbiljno volontiranje. I to na delu planete na kome nikada nisam bio – objašnjava Mirza.
Mirza naglašava da su mu upoznavanje novih ljudi i život u različitoj kulturi omogućili da se lično i profesionalno unapredi. Iskustvo u radu sa teško obolelim pacijentima na njega je ostavio izuzetno snažan utisak. Mirza takođe dodaje da je boravak u Srbiji – sasvim drugačiji od onoga kako ga je zamišljao.
Srbija se dosta razlikuje od Pakistana po pitanju klime, mentaliteta, kulture, hrane i načina života. Slični smo po tome što obožavamo hranu, tradicionalne vredosti i u suštini smo vredni narodi. Sviđa mi se i što kao i u mom rodnom Karačiju, noćni život u Beogradu traje do sitnih sati. Ukusi hrane su nam sasvim različiti. Naša jela su znatno začinjenija od vaših, a i volimo i potpuno druge sportove: u Pakistanu su najpopularniji kriket i hokej na travi, dok za fudbal, košarku i vaterpolo, na primer, moji sunarodnici ne mare puno – kaže Mirza, koji će krajem februara okončati polugodišnji boravak u Srbiji.
I naša Sonja volontirala u Africi
Osim Mirze, volonter PULSE programa u Beogradu prošle godine je bila mlada Madriđanka Marta Rodrigez Moro. Zanimljivo je i da se 2012. godine programu PULSE priključila i Beograđanka Sonja Žugić, koja je volontirala u Južnoafričkoj Republici u organizaciji Marie Stopes International, posvećenoj reproduktivnom zdravlju. Kroz PULSE program, Glakso Smit Klajn omogućava svojim zaposlenima da svoj posao napuste na šest meseci i potpuno se posvete volontiranju u nevladinim neprofitnim organizacijama, gde koriste svoje znanje i veštine kako bi doprineli rešavanju problema zdravstvene zaštite u zemljama širom sveta.